Nawigacja

Nawigacja

Pedagog szkolny Jak pracować w domu z dzieckiem ze specyficznymi problemami w pisaniu. Zagadnienia terapii behawioralnej "Smartfon jak narkotyk" Nowe technologie w domu. Poradnik dla rodziców.

Pedagog szkolny

"Smartfon jak narkotyk"

     W odpowiedzi na potrzeby uczniów w zakresie profilaktyki zagrożeń w sieci, w naszej szkole odbyły się warsztaty, pt. „Smartfon jak narkotyk” organizowane przez Urząd Gminy w Inowrocławiu. Przedstawiony został problem cyberprzemocy oraz mechanizmy uzależnienia. Dla uzupełnienia tematu w klasach starszych odbędą się zajęcia profilaktyczne obejmujące szeroką tematykę bezpieczeństwa online  (niebezpieczne kontakty, szkodliwe treści, nieuprawniony dostęp, agresja w sieci) w celu zwiększenia u młodzieży świadomości zagrożeń płynących z nadużywania lub nieodpowiedniego używania dostępu do internetu.

     Obecnie mówi się o generacji, która wyrasta z niższą samooceną niż poprzednia. Młodzież dorastająca w świecie Facebooka i Instagrama uczy się pokazywać innym, że życie jest wspaniałe,  przy jednoczesnych  tendencjach do depresji w życiu realnym (żyjemy w czasach o najwyższym wskaźniku występowania depresji szkolnej u dzieci i młodzieży).

     Liczba lajków pod zdjęciem staje się wyznacznikiem poczucia własnej wartości i jednym ze stawianych sobie priorytetów. Brak umiejętności budowania i podtrzymywania satysfakcjonujących więzi z otoczeniem, nieumiejętność rozwiązywania konfliktów, spadek zainteresowania światem zewnętrznym to tylko niektóre z następstw nadużywania dostępu do Internetu.

     Umiejętności społeczne nabywa się na drodze socjalizacji, która jest długotrwałym i skomplikowanym procesem odbywającym się w realnej rzeczywistości społecznej. To umiejętności społeczne wpływają na rozwój młodego człowieka i jego ogólną kondycję psychiczną w środowisku szkolnym.

   Człowiek uwięziony w cyber-rzeczywistości  nie jest w stanie wykształcić w sobie mechanizmów niezbędnych do osiągnięcia dojrzałości społecznej i emocjonalnej, stąd uczniowie, którzy nadużywają dostępu do internetu czują się zagubieni w środowisku szkolnym, ich kiepska kondycja psychiczna powoduje problemy z nauką, osamotnienie, a ostatecznie problemy zdrowotne.

  Uruchamiające się na drodze niezdrowych nawyków mechanizmy prowadzą do uzależnienia. Korzystanie z portali społecznościowych i z telefonów wytwarza związek chemiczny zwany dopaminą. Rosnąca liczba lajków pod zdjęciem lub postem czy otrzymanie wiadomości powoduje wytwarzanie się dopaminy, która odpowiada za poczucie szczęścia i zadowolenia. Zwiększenie aktywności układu dopaminergicznego jest jednym z powodów uzależnienia.

  Leczenie tego problemu jest trudnym procesem, angażującym całe środowisko życia dziecka/nastolatka. Dlatego tak ważna jest czujność rodzicielska i organizowanie dziecku czasu wolnego tak, by mogło zdrowo odpoczywać, w otoczeniu bliskich lub przyjaciół. Jeżeli dostrzegamy, że dziecko zbyt często zagląda do smartfona, należy interweniować, nie ufając zapewnieniom o silnej woli. Silna wola często okazuje się niewystarczająca do pokonania uzależnienia, dlatego ważne jest zaplanowanie czasu, kiedy pociecha może korzystać ze smartfona i uniemożliwienie tego w pozostałym czasie. Spójne działania wychowawcze szkoły i rodziców/opiekunów zapewnią naszym dzieciom bezpieczeństwo online i przyczynią się do ich stabilnego rozwoju społeczno-emocjonalnego.

Pedagog Katarzyna Sebzda

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Turzanach
    Turzany 6
    88-110 Turzany
  • (052) 357 36 48 - do szkoły
    fax: (052) 357 36 48

Galeria zdjęć