Pedagog szkolny Jak pracować w domu z dzieckiem ze specyficznymi problemami w pisaniu. Zagadnienia terapii behawioralnej "Smartfon jak narkotyk" Nowe technologie w domu. Poradnik dla rodziców.

„Kochaj i dawaj przykład”

Janusz Korczak

Zadaniem pedagoga szkolnego jest wspieranie ucznia w realizacji obowiązku szkolnego oraz wzmacnianie zachowań adaptacyjnych. Najczęstszymi przyczynami występowania trudności szkolnych są indywidualne predyspozycje dziecka (wiążące się z koniecznością dostosowania nauczania do możliwości ucznia), problemy środowiskowe oraz niesatysfakcjonujące relacje z rówieśnikami. Pedagog w zależności od źródła problemu układa plan pracy dostosowany do potrzeb dziecka. Kluczową rolę w procesie wychowania odgrywają rodzice (opiekunowie) dlatego to oni wraz z pedagogiem tworzą projekt pracy z uczniem. Celem jest stworzenie dziecku przyjaznych warunków do optymalnego rozwoju.

W swojej pracy najchętniej wykorzystuję twórczy potencjał dziecka, czyli wychowanie przez sztukę. Pedagogiczna terapia przez sztukę wpływa na różne obszary osobowości (emocjonalność, odprężenie, zachęta, uaktywnienie sił samoleczenia, kompetencje społeczne), umożliwia zebranie różnorodnych doświadczeń sensorycznych i twórcze przekształcanie rzeczywistości: dziecko wyraża swoją tożsamość- mówi o swoich problemach życiowych i konfliktach. Podobnie jest z wspieraniem za pomocą muzyki. Rytm, melodia, harmonia oddziałują na organizm człowieka w różnych aspektach jego funkcjonowania.

Jednakże najskuteczniejszą i jednocześnie najtrudniejszą metodą oddziaływania wychowawczego jest prezentowanie swoich postaw jako wzorów do naśladowania. Dzieci uczą się obserwując dorosłych z najbliższego otoczenia, zatem wychowanie jest niezwykle trudnym procesem i zarazem wielkim wyzwaniem, na jakie muszą odpowiedzieć rodzice oraz wychowawcy.

Katarzyna Sebzda-Wojciechowska

Ważne adresy: